Bolestivá menstruace, chronická únava, problémy s otěhotněním… To jsou velmi časté projevy endometriózy. Byla Vám diagnostikována? Nebo na ni máte podezření? Pokud ano, možná se cítíte zahlcená otázkami a nejistotou.
Nejste v tom sama. Endometrióza postihuje miliony žen po celém světě, přesto zůstává často nerozpoznaná a podceňovaná. Pojďme si společně objasnit, co tato nemoc znamená, jaké jsou její příznaky a hlavně – jak ji zvládnout a zlepšit kvalitu života.
Endometrióza je častá porucha, která postihuje nejméně 1 z 10 žen. Ostrůvky buněk endometria (děložní sliznice) rostou i v jiných částech těla než uvnitř děložní dutiny. Mohou se vyskytnout kdekoliv v oblasti břišní dutiny, ale třeba i v dolních končetinách nebo vzácně na plicích nebo na mozku. Tyto ostrůvky se označují jako endometriální léze. Endometriální léze reagují na hormonální změny podobně, jako sliznice v děloze.
Bolest při menstruaci někdy zažila snad každá žena. Alespoň v dospívání. Je ale dobré rozlišit normální menstruační bolest od velmi silné, pulzující bolesti, která může provázet endomentriózu.
Běžná menstruační bolest je občasná, křečovitá, v oblasti podbřišku nebo bederní části zad. Objevuje se před menstruací nebo během ní. Obvykle se zlepší při podání léku na tišení bolesti nebo na ni zabírají přírodní formy léčby.
Velmi silná menstruační bolest je trochu jiná – pronikavá, bodavá, pulzující. Bolest, na kterou nezabírají běžné léky typu ibuprofen, nurofen. Bolest, která trvá několik dní a může se vyskytnout i kdykoliv v průběhu cyklu, nejen během menstruace. A právě tato silná bolest je častým příznakem endometriózy.
Bolest můžete cítit nejen v oblasti podbřišku, ale i v jiných částech těla, kde se endometriální léze vyskytují. Některé ženy také trápí bolest při pohlavním styku.
Nutno ale říct, že některé ženy s endometriózou bolest vůbec nepociťují.
Pokud Vás velmi silná bolest trápí, potom je dobré hledat řešení. Každá žena si zaslouží prožívat svoji cykličnost v harmonii. Bolest je vždy signálem našeho těla. Upozorňuje nás, že něco není v pořádku, tělo volá o pomoc a Vy si zasloužíte nalézt úlevu.
Při endometrióze Vás mohou trápit další obtíže:
Endometrióza není jen menstruační problém. Týká se celého těla. Existuje více teorií, jak a proč endometrióza vzniká. Podle některých teorií jde o zánětlivé onemocnění organismu, s velkou pravděpodobností se ale může jednat i o formu autoimunitního onemocnění. V obou těchto případech hraje významnou roli zánět, i když u autoimunitního onemocnění jde o chybnou reakci imunitního systému.
Léčbou endometriózy se zabývají specializovaná endocentra. A při podezření na endometriózu určitě doporučuji vyhledat odborníka. Určitě je ale předem dobré vědět, jaké přístupy a cesty Vám mohou být nabídnuty. V této části Vám některé z nich představím. Chci ale upozornit, že všechny tyto informace jsou pouze informativního charakteru a nenahrazují odbornou lékařskou péči.
Co Vám tedy může být doporučeno:
Vždy určitě doporučuji konzultaci s lékařem, protože každá z žen se nachází v originální situaci. Konečné rozhodnutí ale vždy záleží na Vás. Pokud Vám lékař doporučí operaci a Vy se pro ni rozhodnete, věřte, že Vám může přinést výraznou úlevu.
Zároveň je potom ale dobré podpořit své tělo komplexně. A nejen tělo, ale i psychiku. Endometrióza a bolest s ní spojená se totiž často vyskytuje u žen, které jsou velmi šikovné, schopné, aktivní, ale mnohdy zapomínají odpočívat. Neustálý výkon a stres se mohou stát standardem a ani si nemusíme uvědomit, že je to v nepořádku. Naše tělo ale často zareaguje tak, že nás upozorní. Bolestí, onemocněním, únavou, vyčerpáním. A proto se úplně na začátku zastavte a zkuste popřemýšlet, jak je to právě u Vás? Umíte si dopřát odpočinek? Umíte vypnout, relaxovat, nechat své tělo i psychiku zregenerovat? Pokud ne, je to jeden z prvních zásadních kroků, které můžete sama za sebe udělat. Jarní sluníčko a probouzející příroda jsou balzámem a můžeme si je právě teď vychutnat vědomě, plnými doušky. Pokud se cítíte hodně přetížená, vyhledejte psychoterapii, zasloužíte si to.
Co nám může pomoci dál? Důležitá je strava, která má za úkol snižovat hladinu zánětlivých cytokinů. Důležitá je opravdu kvalitní, poctivá strava, s velkým podílem zeleniny. Australská naturopatka Lara Briden doporučuje začít tím, že vynecháme ve stravě kravské mléčné výrobky. Kozí a ovčí produkty je možné ve stravě ponechat. Dále je důležité ve stravě zařazovat kvalitní zdroje hořčíku a vitamíny B.
Výborný je také extrakt z kurkumy. Svými analgetickými a protizánětlivými účinky může být velkým pomocníkem při endometrióze.
S endometriózou také souvisí hormonální nerovnováha. Často se objevuje hyperestrogenizace. K hormonální rovnováze přispívá pupalkový olej a také kvalitní produkty s mateří kašičkou (ale jen pokud nejste alergická na včelí produkty nebo včelí bodnutí). Doplňky ale vždy mají doplňovat kvalitní stravu, tu si dopřejte především.
Úlevu může přinést i fyzioterapie. Především v případě srůstů, bolesti a dysfunkci pánevního dna. Gynekologické fyzioterapeutky Vás naučí správné cviky na uvolnění i posílení a mohou ošetřit pánevní dno pomocí speciálních technik.
Moc tedy doporučuji, abyste své obtíže vzala vážně a své tělo i psychiku podpořila na co nejvíce úrovních. Zasloužíte si úlevu i vytoužené otěhotnění.
Také je skvělé nahlédnout, jak probíhají Vaše menstruační cykly. Jsou zdravé? Ovulujete? Velkým pomocníkem je STM symptotermální metoda. Ta nám pomáhá vidět, jak cykly probíhají v čase, jaká je dynamika hormonálních hladin a na co se dále zaměřit. Více o STM si můžete přečíst v článku Co je STM a jak pomáhá.
A pokud chcete o svoje cykly pečovat, můžete si ZDARMA stáhnout eBook „5 kroků pro harmonický cyklus.“
Pokud byste měla zájem do svého cyklu nahlédnout pomocí STM nebo byste chtěla doporučit konkrétní osvědčené doplňky stravy, ráda se Vám budu věnovat při konzultaci. Stačí si napsat na email: marie@mariehusakova.cz, popsat, co Vás trápí a domluvíme si emailovou, telefonickou nebo online konzultaci.
Byly pro Vás tyto informace přínosné? A jaké kroky přinesly úlevu Vám? Pokud jste teprve na začátku cesty a hledáte řešení, moc Vám přeji, abyste našla co nejlepší cestu, která Vám přinese úlevu. Zasloužíte si prožívat svoji cykličnost v pohodě.
Zdroje:
Rob L, Martan A, Citterbart K, a spol. GYNEKOLOGIE. 2. vydání. Galén 2001, 2008.
Briden Lara. JAK SI ZLEPŠIT MENSTRUAČNÍ CYKLUS. Altengerg 2021.
Osobní praxe na pozici lektorky a poradkyně ženského reprodukčního zdraví v CENAP pod vedením gynekoložky MUDr. Ludmily Lázničkové.