Trápí Vás různé potíže s menstruačním cyklem? Jsou Vaše cykly rozhozené, menstruace silná a nebo příliš bolestivá? A nebo totéž trápí Vaši dospívající dcerku? Dnes mám pro Vás jeden z tipů, jak své tělo podpořit a pomoci si ke zdravějším cyklům – a tím je SPÁNEK. A to je docela příjemný tip, co myslíte?
Při spánku se tvoří moc důležitý hormon MELATONIN. A ten potřebujeme z mnoha důvodů. Nejen pro pohodovou menstruaci a reprodukční zdraví, ale i z dalších důvodů. Jak nám melatonin prospívá?
Pomáhá regulovat hladinu pohlavních hormonů – především FSH a LH, ale i estrogenů a progesteronu.
Ovlivňuje kvalitu vajíček, díky svým antioxidačním účinkům.
Díky němu se cítíme odpočnuté a svěží.
Ovlivňuje naši náladu a psychické zdraví.
Podporuje imunitu, opět díky svým antioxidačním účinkům.
Je tedy moc důležité spát dostatečně a kvalitně, abychom měli zdravou hladinu melatoninu.
Pokud se ráno probouzíte nevyspaní, přes den se cítíte unavení a také máte potíže s menstruací, potom byste si mohli dopřávat více kvalitního spánku. Jak na to a co je dobré si pohlídat?
Dopřejte si VEČERNÍ ZKLIDNĚNÍ, alespoň 1-2 hodiny před ulehnutím. Ideálně bez obrazovek počítačů, televize a mobilu. Spíše s tlumeným světlem, ve žlutém nebo červeném spektru. Starosti a vyřizování odložte na další den, vypněte elektroniku a najděte klidné aktivity, které Vám přináší radost. Co třeba příjemná kniha, povídání s partnerem nebo meditace?
Měla jste náročný den? Vychutnejte si ŠÁLEK ČAJE – zklidnění přináší čaj z meduňky, mateřídoušky, heřmánku, kozlíku, levandule nebo chmele.
Uléhejte VE STEJNOU DOBU. Tvorba melatoninu je významná kolem 22 hodiny, proto se doporučuje ulehnutí už v tuto dobu.
Mějte v pokoji OPRAVDOVOU TMU – pořiďte si zatemňovací (blackoutové) závěsy nebo venkovní rolety, ať Vám do pokoje nesvítí pouliční lampy. Také vypněte všechnu elektrotechniku ze zásuvky. Tedy žádné zapnuté monitory a ani svítící kontrolky. Tma má být opravdu černá.
Moc dobře si pamatuji na své dospívání. Spousta aktivit, spousta kamarádů, úkolů, povinností. Co ošidit, abych všechno stihla? Třeba spánek… Jenže také si moc dobře pamatuji na problémové a silné menstruace. Poznáváte se v tom? Nebo svoji dcerku?
Mladí v dospívání potřebují alespoň 8-10 hodin spánku denně. Je na nás rodičích, abychom jim předávali hodnoty a učili je, jak o sebe pečovat a jak žít zdravě a vyváženě. Vím, že to není jednoduché. Ale čím dříve začneme, tím si to lépe osvojí.
Podporujme své děti, aby si spánku vážily. Vyhraďte jim čas, kdy ještě mohou být na mobilu nebo počítači a od kdy už mají zvolit klidnější aktivity. Povídejme si s nimi, hrejme společenské hry, je skvělé jakkoliv trávit čas společně. A také jim vytvořme podmínky, aby mohly spát v klidu, dostatečně dlouho a opravdové tmě. Jsme za ně přece zodpovědní a chceme pro ně to nejlepší.
Další tipy, jak pomoci sobě nebo své dceři k harmonickým cyklům najdete v mých dalších článcích na blogu „Proč a jak pečovat o reprodukční zdraví svých dcer – 1. část„ a „Proč a jak pečovat o reprodukční zdraví svých dcer – 2. část.“ A také pro Vás dokončuji velmi inspirativní přednášku o cykličnosti v dospívání – bude plná odborných informací, AHA momentů a praktických tipů, jak svoji dceru provést dospíváním zdravě a pohodově. Už teď se těším, kolika maminkám pomůže v jejich nejistotách a kolika dcerkám v jejich potížích. Brzy ji najdete na mém webu.
A nejmladším dcerky můžete připravit na cykličnost a menstruaci spolu s pastelovým eBookem „Moje první menstruace.“ Díky němu se dozví všechno, co potřebuje vědět o dobrodružném světě ženského cyklu a získá pozitivní pohled na cykličnost – a to je docela důležité, co myslíte?